Windows, iOS ve Android’de Silinmiş Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır

0 2

Yedekleri saklayan bir kişi değilseniz, fotoğrafları kalıcı olarak silip daha sonra istemediğinizi fark ettiğinizde bu korkunç bir duygu olabilir. Belki de yanlışlıkla tüm fotoğraflarınızı sildiniz veya birkaçını çöpe attınız: önemli değil. Onları geri almaya çalışma süreci aynı.

Fotoğrafları hangi cihazdan sildiğinize, fotoğrafları depolamak için hangi uygulamaları veya yazılımı kullandığınıza ve onları sildiğinizden bu yana ne kadar zaman geçtiğine bağlı olacaktır.

Windows, Google Fotoğraflar ve iPhone / iPad’lerde yerleşik güvenlik ağları vardır, böylece yanlışlıkla silinen fotoğrafları, videoları ve diğer dosyaları geri alabilirsiniz. 

Windows’ta silinen fotoğrafları nasıl kurtarırım

Varsayılan olarak, bazı fotoğrafları seçip Sil tuşuna basarsanız, Windows bunları Geri Dönüşüm Kutusu’na koyacaktır. Hiç silinmezler: sadece farklı bir yere taşınırlar.

Geri Dönüşüm Kutusu’nu açın – Masaüstünde genellikle bir simge bulunur, ancak değilse, Başlat menüsünde bulunur. Windows 10’da, arama kutusuna Geri Dönüşüm yazmanız yeterlidir ve sonuçlarda görünecektir.

Fotoğraflarınız için Geri Dönüşüm Kutusu’na bakabilirsiniz. Listeyi yalnızca fotoğrafları gösterecek şekilde filtrelemek için, Öğe türü sütununu bulun, üzerine gelin ve dosya türleri listesini açmak için aşağı bakan oku tıklayın.

JPG ve JPEG dahil her türü kaydırın ve işaretleyin. Fotoğraflarınızın DNG veya RAW gibi farklı bir formatta olduğunu biliyorsanız diğerlerini işaretleyin.

Sonuçları en yeniden en eskiye veya en eskiden en yeniye sıralamak için Öğe türünün kendisine tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf kurtarma yazılımı

Fotoğraflar Geri Dönüşüm Kutusu’nda değilse ve gerçekten silinmişse, onları yine de kurtarabilirsiniz. Windows dosyaları sildiğinde, onları gerçekten kaldırmaz.

Yaptığı tek şey, sabit sürücüde depolanan alanı “boş” olarak işaretlemektir; bu, alanın yeni dosyalar için kullanılabileceğini belirten bir işarettir.

Bu, dosyaları silmekten daha hızlıdır ve bu, kurtarma yazılımının sürücünüzü tarayabileceği ve hala orada olabilecek fotoğrafları arayabileceği anlamına gelir.

Fotoğrafları kurtarabilecek düzinelerce uygulama var ve bunlardan herhangi birini deneyebilirsiniz:

  • Recuva
  • PC Inspector Dosya Kurtarma
  • Paragon Rescue Kit 14 
  • CGSecurity PhotoRec

Birini indirmeden veya kurmadan önce, bunun silinen fotoğraflarınızdan bazılarının üzerine yazılabileceğini unutmayın, bu nedenle indirmek için farklı bir bilgisayar kullanmak en iyisidir. Ayrıca, bir USB belleğe kurulabilen ve oradan çalıştırılabilen birini seçmek en iyisidir.

Bu nedenle , bir USB sürücüden çalışacağı için, Recuva’nın taşınabilir sürümünü öneriyoruz . Bu sayfadaki kurulum talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

Recuva’nın kullanımı kolaydır çünkü bir sihirbaz, kurtarmak istediğiniz dosya türlerini, bulundukları yeri (‘Emin değilim’i seçebilirsiniz) seçmenizde size rehberlik eder ve ardından fotoğrafları denemek ve bulmak için harekete geçer.

 

Bir liste görünmelidir: Kurtarmak istediklerinizin yanındaki kutuları işaretleyebilir ve nereye kaydedeceğinizi seçebilirsiniz. İdeal olarak, farklı bir sabit sürücü veya bir USB bellek seçin.

Orijinal dosya adları büyük olasılıkla silinecek ve saçma sapanlarla değiştirilecek, ancak en azından değerli fotoğraflarınızı geri alacaksınız.

SD karttan silinen fotoğrafları kurtarın

Silinen fotoğraflarınız bir SD kart, microSD veya USB flash sürücü gibi başka bir tür çıkarılabilir depolama birimindeyse, yukarıda açıklanan işlemin aynısını kullanın, ancak dizüstü bilgisayarınıza veya PC’nize indirme ve yükleme konusunda endişelenmenize gerek yok: bu, silinen fotoğrafların üzerine yazılmaz.

Recuva’yı seçmeseniz bile, hemen hemen tüm dosya kurtarma yazılımları aynı şekilde çalışır.

İPhone’dan silinen fotoğrafları kurtarın

İPhone veya iPad’inizde fotoğrafları sildiyseniz, Fotoğraflar uygulamasındaki Albümler bölümünde Son Silinenler klasörü vardır. Bu, silinen fotoğrafları ve videoları 40 güne kadar saklar, bu süre sınırı geçmediği sürece, istediklerinizi seçebilir ve ana film rulonuza geri yükleyebilirsiniz (Tüm Fotoğraflar olarak adlandırılır).

Fotoğraflar uygulamasını açın, alttaki Albümler’e dokunun ve aşağıya doğru kaydırın. Diğer Albümler adlı bir bölüm görmelisiniz ve – yakın zamanda herhangi bir şey sildiyseniz – alt kısımda Son Silinenler klasörü olacaktır.

Ona dokunun, saklamak istediğiniz fotoğrafları (ve videoları) seçin ve alttaki ‘Kurtar’a dokunun.

Bu yöntemle fotoğrafları geri alamazsanız , bir iPhone’dan silinen fotoğrafları kurtarmak için daha ayrıntılı kılavuzumuzu okuyun . Yöntemlerden biri, fotoğrafları silmeden önce bir yedeklemeyi geri yüklemektir.

Android’den silinen fotoğrafları kurtarın

Android veya iPhone’da Google Fotoğraflar kullanıyorsanız, iPhone’un Fotoğraflar uygulamasına benzer bir sistem olduğunu göreceksiniz.

Kurtarmak istediğiniz herhangi bir fotoğrafa dokunup basılı tutun ve alttaki Geri Yükle’ye dokunun. Fotoğraflar, telefonunuzun deposundaki orijinal konumlarına ve bulundukları tüm albümlere geri yerleştirilecektir.

Telefonunuzun varsayılan Galeri uygulamasında benzer bir seçenek arayabilirsiniz. Değilse, Google Play Store’da deneyebileceğiniz ve silinen fotoğraflarınızı kurtarmaya çalışabileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Yine, fotoğraflarınızı silmeden önce Android telefonunuzun bir yedeğini deneyebilir ve kurtarabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.