Küçük İşletme Sahipleri İçin Sosyal Medya İpuçları

0 0

Her küçük işletme, müşterilerle etkileşim kurarken en iyi platformları kullanmayı çok önemli hale getirmelidir. Müşteri etkileşimi için sadece e-posta göndermekten daha fazlası var ve ölçek büyütmenin yanıtı sosyal medyadır.

Araştırmalara göre dünya nüfusunun yaklaşık % 50’si sosyal medyayı kullanıyor. Bu, sosyal medyanın işletmenizin çevrimiçi ortamda nasıl göründüğü (veya olmadığı) üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu gösterir.

Dışarıdaki pek çok sosyal medya platformuyla, işiniz için doğru olanları bulmak ve aynı zamanda onu nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı net bir şekilde anlamak çok önemlidir.

Size yardımcı olmak için sosyal medya ipuçlarının bir listesini derledik.

Sosyal medya pazarlaması dünyasına girmeden önce araştırma yapmanız önemlidir. Hedef kitlenizi düşünün ve hangi sosyal medya platformlarında olabileceklerini, dikkatlerini nasıl çekebileceğinizi ve katılım için günün en iyi zamanlarını paylaşın.

Mevcut bir dizi sosyal medya platformuyla, yalnızca pazarlama söz konusu olduğunda kapsamlı müşteri katılımı ve faydalar sağlayacak bazıları vardır.

Tutarlılık, her pazarlama stratejisinin anahtarıdır; bu, her platform için aynı kullanılması eşit derecede önemli olduğu anlamına gelir. Bu, insanların sizi çeşitli platformlarda kolayca bulmasını sağlayacaktır.

Sunduğunuz hizmet dışında farklı ürünler kullanmak hedef kitlenizin kafasını karıştırabilir ve hedef kitlenize kolay erişim sağlamak önemlidir, özellikle de başlarken. Bu aynı zamanda pazar alanınızda rakiplerinizin arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

İşletmeniz için en iyi platformlara karar verdikten sonra, paylaşımda tutarlı olmalısınız. Müşterilerinizin ilgisini canlı tutmak ve takip erişiminizi artırmak en iyisidir ve bunu yapmanın en iyi yolu tutarlı bir şekilde yayınlamaktır – ancak çok sık değil.

Kendinizi manuel olarak yayınlamakta zorlanıyorsanız, sosyal medya otomasyon araçları vardır. Bu araçlar, sosyal medya gönderilerini tek bir kontrol panelinde planlamak için oluşturulmuştur ve takipçilerinizin marka yorgunluğuna kapılmamasını sağlamak için yayınlarınızı kolayca aralıklandırabilirsiniz.

Bir sosyal medya kampanyasına veya yeniden düzenlemeye başlamadan önce, büyümeyi ölçmek ve neyin işe yaradığını ve daha da önemlisi neyin işe yaramadığını (ve markanıza zarar verebileceğini) belirlemek için sosyal medya kanalınızın tüm mevcut ölçümlerini toplamanız çok önemlidir.

Kaldırılmaya değer temel ölçümler; takipçiler / beğeniler, bağlantılara yapılan tıklamalar, bahsedenler / paylaşımlar, gösterimler ve profil ziyaretleridir.

Değişiklikleri izlemenin en iyi yolu, bu kanallardaki haftalık ve aylık değişiklik günlüğüdür.

Olumsuz yorumlara olabildiğince çabuk yanıt verin

Anlaşılır bir şekilde, küçük ekipler gelir gelmez her yoruma veya tweet’e yanıt vermek zordur. Ancak, olumsuz yorumlar için yanıt ne kadar hızlı olursa, sinirlenmeleri o kadar az olasıdır (tabii ki).

Olumsuz yorumu bir saat içinde kabul etmek, markaya zarar verme potansiyeline sahip bir durumu hızla ortadan kaldırmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.