İznik Tatil Yerleri – İznik Gezilecek Yerler

0 1

Tarihi ve doğa güzellikleriyle ünlü İznik… Bakalım İznikte kesin gezilmesi gereken yerler neresi…

Açık hava müzesi olarak anılan ve dünyada eşi benzeri görülmemiş güzelliklere sahip olan İznik ilçesi, tarihi bir antik şehir özelliği taşımaktadır. Mevsimi farkı olmadan her ay her gün ziyaretçilerine açık kapısı ve kendine özgün mevsimsel havası ile bütün bir yıl ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Prehistorik buluntular, İznik’ in çok eski çağlardan kalma tarihi eserlere tanıklık ettiğini göstermektedir.

M.Ö 136 yılında Antigonius Monophthalmos tarafıdan kurulan İznik’ in kurum iznini veren ise Makedonya Kralı Büyük İskender olmuştur. Oldukça uzun ve tarihi bir geçmişe sahip olan İznik’ e ilk gün ki gibi kalması için pek çok restore ve arkeoloji çalışmaları yapılmıştır. Tarih ile birlikte yer altına saklanan güzellikler,eserler,tarihi bulgular gün yüzeyin çıkartılıp ziyaretçilere sunulmaktadır.

İznik’ in temel özelliklerini maddeler halinde anlatacak olursak ;

– Kendine özgü iklimiyle,
– Yaz-kış demeden bereket saçan toprağıyla,
– Doğal güzelliğiyle,
– Tarihi ve kültürel zenginliğiyle,
– Adını verdiği gölüyle,
– Dünyaca meşhur çinileriyle oldukça meşhurdur.

İznik’ i ziyaret etmeniz için çok belli nedenler vardır. Bunlar, tarihi, medeniyetlere etmiş olduğu tanıklıklar, golü, çevresi, doğası ve kendine özgü yemekleri ile İznik ziyaretinden oldukça memnun kalacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.